Turnieje mogą być amatorskie lub też profesjonalne. Mogą one być o jakieś małe nagrody lub też o duże pieniądze. Oczywiście w turniejach takich walczą między sobą osoby z różnych krajów. W tenisie funkcjonuje klasyfikacja tenisistek w rankingu WTA. Jest osobna liga dla mężczyzny, a osobna dla kobiet. Istotne jest też to, że są też ligi mieszane, oraz turnieje np. dwa na dwa, gdzie brać udział mogą kobiety oraz mężczyżni.

Najbardziej znane turnieje tenisowe

Wimbledon

Pierwsza edycję tego turnieju zorganizowano w 1877 roku. Na początku mogli grać tylko sami mężczyźni. Mogło w nim brać udział 22 zawodników. Pierwszy zwycięzca dostał nagrodę w wysokości 12 gwinei (50 zł) i puchar. . W 1884 dodano do turnieju  singla kobiet i debla mężczyzn. W 1913 roku dodano jeszcze debla kobiet i grę mieszaną. Wimbledon zaczyna się co roku w poniedziałek, pomiędzy 20 a 26 czerwca. Jest to najstarszy turniej w tenisie. Dlatego jest też on najbardziej rozpoznawalnym turniejem.

Us Open

Poraz pierwszy ten turniej rozegrano w 1881 roku w Newport. Brali w niej udział tylko mężczyźni. Kobiety mogły brać udział od  1887 roku. W celu ustalenia  przepisów i organizacji turniejów w 1881 roku utworzono United States National Lawn Tennis Association. Us Open rozgrywa się na przełomie sierpnia i września.

Roland Garros

Turniej ten rozegrano poraz pierwszy w 1891 roku. W latach 1925-1928 turniej ten zmieniał dwa razy nazw. Nazwa z roku 1928 funkcjonuje do dziś ,,Turniej im. Rolanda Garrosa”. Roland Garros był prekursorem francuskiego lotnictwa. W krajach anglojęzycznych turniej ten funkcjonuje pod nazwą French Open, Natomiast W Francji skrócono starą nazwę tylko od Roland Garros. Od samego początku turniej ma miejsce w Paryżu. Od 1928 jego scenerią są korty tenisowe Rolanda Garrosa. Turniej ten jest rozgrywany co roku na przełomie maja i czerwca.

Australian Open

Australian Open rozpoczęto w 1905 roku. Przez wiele lat w turnieju nie brali udziału czołowi tenisiści świata ponieważ był on organizowany przed świętami Bożego narodzenia. Sytuacja ta uległa w latach 80 XX wieku. Dzięki temu że datę turnieju przełożyli na styczeń. Turniej pod swoją obecną nazwą rozpoznawalny jest od 1969 roku. Rozgrywany jest on w Melbourne. Turniej odbywa się co rok w drugiej połowie stycznia. Termin ten składa się z trzecim tygodniem i czwartym tygodniem ATP i WTA.

Turnieje te wszystkie razem nazywa się Wielkim Szlemem.