Tenis i jego rodzaje

Sport ten polega na przebijaniu rakietą tenisową piłki na pole przeciwnika. Jest szybką grą wymaga energicznych ruchów i niezwykłej reakcji aby przeciwnik miał wiele trudności przy odbiorze piłeczki. Dawniej tenis uważano za sport elitarny lecz w obecnych czasach jest coraz bardziej popularny. W przeciwieństwie do powszechnego myślenia – tenis wcale nie jest drogi.

Dzieli się na tenis stołowy tzw. ping-pong i ziemny rozgrywany na korcie tenisowym. Stołowy narodził się w Anglii w XIX w. Nowe zasady gry obowiązują od 2001r., gra się zwykle do 3 lub 4 wygranych setów. Rakietki i piłeczki muszą spełniać wymogi Międzynarodowej Federacji Tenisa. Ten sport uprawiany jest na wszystkich kontynentach przez ludzi w różnym wieku oraz o różnych możliwościach sprawności. Dzięki temu tenis jest sportem popularnym, i każdy w nim się odnajdzie.

Ziemny był już wcześniej rozgrywany w 1876r. na nowożytnych Igrzyskach Olimpijskich. W 1880r. udział w nim brały kobiety. Do rozgrywek olimpijskich ten sport powrócił w 1988r. decyzją przewodniczącego MKOI. podczas olimpiady w Seulu. Podczas tych rozgrywek rozgrywane są turnieje gry pojedynczej i podwójnej mężczyzn i kobiet. W związku z tym – każdy ma równe szanse.

Turnieje

Do 1968r. pierwszymi rozgrywkami graczy były turnieje Pro tours oraz Pro Championships. Dobrze znanymi zawodnikami byli Suzanne Lenglen czy Vincent Richards. Najważniejszy był turniej rozgrywany na angielskim Wembley na amerykańskim United States. Od 1968r. nastała era open. Cztery najbardziej znane turnieje tenisowe to Australian Open rozgrywane w Melbourne, Roland Garros – w Paryżu, Wimbledon – w Londynie oraz US Open – W Nowym Jorku. Najstarszy Wimbledon odbywa się od 1877r. a najmłodszy Australian od 1905r. Te cztery turnieje noszą miano Wielkiego Szlema. Znane Międzynarodowe Zawody Tenisowe mężczyzn tzw. Puchar Davisa odbywają się corocznie od 1902r. Dlatego, że turnieje tenisa odbywają się tak regularnie i często, to wiele osób jest zmotywowanych do ciągłej gry. Daje to ciągły napływ nowych osób do tego sportu.

W Polsce

Pojawił się pod koniec XIX w. W 1919r. pierwszy ogólnopolski turniej odbył się z udziałem sekcji tenisowej Warta-Poznań. Pierwsze Mistrzostwa Polski w tym sporcie odbyły się w 1921r., kolejne w 1927r. Międzynarodowe Mistrzostwa Polski odbyły się pierwszy raz w 1931r. Pierwszym znanym tenisistą był Ignacy Tłoczyński a kobietą Jadwiga Jędrzejowska. Utalentowanymi polskimi tenisistami, odnoszącymi wielkie sukcesy byli Wojciech Fibak, Agnieszka i Urszula Radwańskie, Łukasz Kubot oraz Jerzy Janowicz. Dzięki temu wiele młodych osób rozpoczyna swoją przygodę z tenisem. Z pewnością niektóre nich osiągną sukces. Na tle Polski, bądź też na arenie międzynarodowej.