Tenis a także zwany tenisem ziemnym jest to dyscyplina sportowa która rozgrywa się na specjalnym korcie tenisowym. Jest to sport polegający na przebiciu rakiety tenisowej piłki nad lub obok siatki na pole przeciwnika. Mecze mogą rozgrywać się w systemie pojedynczym lub w dwuosobowych zespołach np. jednej płci lub obu. W latach 1896-1924 mecze tenisa odbywały się na letnich igrzyskach olimpijskich. W 1988 tenis powrócił na igrzyska olimpijskie.

Początki Tenisa

Pierwsze starcia przypominające tenisa odbywały się w czasach starożytnych. Na historycznych reliefach ukazane były kobiety w tunikach oraz mężczyźni w chitonach którzy odbijali piłeczkę. W Rzymie ludzie uprawiali sport zwany „trigon” zawodnicy odbijali piłki zawierające w środku ziarna figi za pomocą ciężkich pałek, w łaźniach były specjalne pomieszczenia w których można było grać w piłkę. Homer w „Odysei” opisał grecką królewnę odbijającą piłkę. W połowie XVI wieku we Włoszech utworzyła się nowa gra zwana „pallone” w której podobnie jak w tenisie używano systemu liczenia punktów. W skutek najazdu Saracenów w VII wieku w Francji stworzono zabawę polegającą na odbijaniu piłki ręką. W średniowieczu mnisi stworzyli grę w której celem było uderzenie piłki dłonią, gra odbywała się w środku europejskich klasztorów. Gry te ustanowiły początek protoplasty tenisa „jeu de pamue” co w polskim języku znaczyło gra dłonią, grę tę zaczęto określać jako królewskiego lub prawdziwego tenisa. W późniejszym czasie do użytku wprowadzono skórzane rękawice, które w około w XVI wieku zastąpiły prototypy pierwszych rakiet. Pierwsze tenisowe piłki wykonane były z drewna jednak z czasem zastąpiono je lepiej spisującym się skórzanym piłkom które wypełnione były celulozą. Gra bardzo szybko rozpowszechniła się we Francji gdzie członkowie rodzin królewskich uwielbiały uprawiać ten sport. Królowie rozkazali rozpocząć budowę kortów w całym kraju. Według legendy serwis wymyślił Henryk VIII czyli uderzenie które rozpoczyna wymianę.

Narodziny Współczesnego Tenisa

Pomiędzy rokiem 1859 a 1865 Harry Gem oraz jego przyjaciel Augurio Parera stworzyli grę będącą pomieszaniem sportu rakietowego oraz baskijskiej gry peloty. Pierwsze mecze odbywały się na trawniku który służył do gry w krokieta. Mecze odbywały się w posiadłości Gema Birmingham. W 1872 roku dwaj miejscowi lekarze Frederick Haynes i Arthur Tomkin utworzyli pierwszy na tym świecie klub tenisowy w mieście Leamington Spa. W 1873 roku w okolicach grudnia major Walter Clopton Wingfield opracował grę o podobnym stylu, mecze odbywały się w jego walijskiej posiadłości Nantclwyd. Rok później Major nazwał tę grę „sphairistike”, gra znana było również pod nazwą lawn tennis.

Wielki Szlem Tenisowy

Znane nam są 4 najważniejsze i prestiżowe turnieje tenisowe: Australian Open, Roland Garros, Wimbledon a także US Open. Rozgrywane są co rok po kolei w Melbourne, Paryżu, Londynie oraz w Nowym Jorku. Wspólnie te turnieje nazwane zostały Wielkim Szlemem.