Sport to nie tylko ćwiczenia

Sport to nie są tylko i wyłącznie ćwiczenia na siłowni. Mamy dużo sportów które rozwijają bardzo dużo części naszego ciała i poprawiają kondycje, ale jednym z najpopularniejszych jest właśnie tenis ziemny, który rozgrywamy na korcie tenisowym. Długość kortu wynosi 23,77 metra a jego szerokość 8,23 metra oczywiście w grze pojedynczej natomiast w deblu czyli w grze 2 na 2 kort tenisowy wynosi jego szerokość jest trochę większa bo wynosi 10,97 metra. Są też rodzaje kortu jak np: Ziemna bądź ceglana mączka, twarda, trawiasta, dywanowa.

Kort ziemno-ceglany

Wyróżnia się czerwoną mączką której używa się podczas French Open i innych licznych turniejów głownie w Europie i Ameryce Łacińskiej. Zieloną natomiast stosuje się w USA. Na kortach tego typu piłka odbija się wyżej lecz ma mniejszą prędkość z powodu szorstkiej nawierzchni.

Kort twardy

Jest to podłoże akrylowe. Plexicushion był zastosowany podczas Australian Open a DecoTurf podczas US Open występują także korty asfaltowe i betonowe korty te zwiększają szybkość i średnim odbiciem piłki od podłoża.

Kort trawiasty podłoże to zwykła trawa. Ten kort został wykorzystany podczas Wimbledonu a także na mniejszych turniejach tenisa. Charakteryzują się one szybkością piłki ale niskim odskokiem od podłoża.

Kort Dywanowy jest jednym z ciekawszych kortów do tenisa jest każdym rodzajem podłoża które można usunąć między innymi wykładzina i sztuczna drań. Na tym podłożu odbicie piłki  może być różny od kortów twardych.

Do gry w tenisa potrzebujemy jeszcze rakiety tenisowej ,która składa się z podstawowych części jakimi są:

  1. Rączka
  2. Gardło (zamknięte bądź otwarte)
  3. Rama
  4. Naciąg (struny)

Klasyczna rakieta zrobiona z drewna ma gardło zamknięte a nowoczesna rakieta zrobiona z grafitu ma gardło otwarte.

Rakiety mają trzy różne wielkości.

  1. Standard-size czyli po prostu standardowa wielkość lecz w dzisiejszych czasach jest praktycznie nie używana jej wielkość wynosi od 80 do 85 cali kwadratowych
  2. Mid-size czyli średnia wielkość rakiety tenisowej najpopularniejsza wielkość. Rakieta ta posiada od 95 do 100 cali.
  3. Over-size jest to wielkość od 101 do aż 139 cali. Rakiety głownie dla nowych graczy lecz bardzo dużo zawodowców używa ich z powodu łatwości zrobienia woleja. Bardzo dobra dla graczy którzy grają przy siatce.

Więc jak widzicie – sport to zdrowie