Siedemnastoletnia Iga Świątek jest czwartą Polką, która zdobyła pierwsze miejsce na podium w młodzieżowym Wimbledonie. Mecz o pierwsze miejsce zakończył się wynikiem 6:4 oraz 6:2 dla Polki. Czternastego lipca, czyli w sobotę została nagrodzona oraz uhonorowana podczas tradycyjnej ceremonii w londyńskiej loży królewskiej Wimbledonu przez przewodniczącego turnieju Wimbledon, Philipa Brooka. To nie jest pierwszy tytuł mistrzyni Igi Świątek. Poprzednio osiągnęła między innymi:

• 2017 – Drugie miejsce na podium w Australian Open 2017 (grze podwójnej dziewcząt), wraz z Mają Chwalińską. W meczu o pierwsze miejsce zostały pokonane przez Carson Branstine oraz Biancę Andreescu.
  • Pierwsze miejsce na podium w French Open 2018, wraz z Catty McNally. Zwyciężyły wtedy ostatni mecz grając przeciwko Yuki Naito oraz Naho Sato.
  • Pierwsze miejsce dwóch zawodowych turniejach ITF z pulą nagród 10000$ oraz 15000$.

Jaki ma to wpływ na rozwój polskiego tenisa?

Jest to pierwsze zwycięstwo Polki w juniorskim Wimbledonie od jedenastu lat. Im więcej sukcesów polskich tenisistek oraz tenisistów, tym większe wsparcie finansowe od Polski zostanie przekazane na rzecz tenisa. W naszym kraju bardzo dużo osób młodych trenuje dyscyplinę sportową jaką jest tenis. Zwycięstwo naszej rodaczki może zapewnić im motywację, która z kolei sprawi że ze kilka lat niektórzy z nich także znajdą się na podium w turnieju o klasie światowej.

Która aktualnie jest Polka w rankingu WTA?

Rankingiem WTA już od dawna wiele osób sugeruje się, kiedy sprawdza na jakim poziomie w tenisa gra konkretny zawodnik. Na dzień dzisiejszy (t.j. 23 lipca 2018) Iga Świątek zajmuje 342 miejsce w tym rankingu. Czy to dobrze odzwierciedla umiejętności naszej rodaczki? Nie do końca – kilka miesięcy temu pokonała Marianę Duque-Marino, która w rankingu WTA zajmowała miejsce w najlepszej setce.

Podsumowując to zwycięstwo w Wimbledonie…

Zwycięstwo tenisistki Igi Świątek może mieć olbrzymi wpływ na rozwój tenisa w naszym kraju. Każda wygrana polskich tenisistek oraz tenisistów na arenie międzynarodowej powoduje, że coraz więcej młodych osób zaczyna trenować sport jakim jest tenis. Dzięki temu na pewno odkryjemy dużo młodych talentów.