Pierwszym na świecie turniejem tenisa ziemnego jest rozgrywany od 1877 Wimbledon. Następnie US Open od 1881 następnie w kolejce stoi French Open-Roland Garros od 1891. zdecydowanie najmłodszym turniejem odbywającym się po dziś dzień jest Australian Open od 1905 roku. Te cztery ogromne na skale globalną turnieje noszą miano Wielkiego Szlema z ang. Grand Slam’a.

Niezbędny sprzęt każdego sportowca

Żeby móc czynnie uprawiać tenis ziemny będziemy musieli zaopatrzyć się na pierwszym miejscu w porządną rakietę tenisową oraz piłkę. Kiedy poziom naszej gry będzie już na prawdę zaawansowany wtedy możemy zacząć wymagać od swojego sprzętu nieco więcej. A mianowicie zakupić specjalne tłumiki drgań, które stosuje się do poprawy czucia rakiety w dłoni. Może to przełożyć się na płynność podczas gry a ponad to wchłaniające pot owijki które z kolei sprawią że chwyt rakiety będzie pewniejszy. Dodatkowo możemy zaopatrzyć się w różnego rodzaju buty z odpowiednimi funkcjami spersonalizowanymi do naszych potrzeb. Gama możliwości na tej płaszczyźnie stanowi szerokie pole do wykorzystania dla ludzi mających rzecz jasna odpowiedni budżet. Przeważnie najczęściej stosowanym typem obuwia do gry w tenisa są buty o szerokich i płaskich podeszwach, oraz z podwyższonym przodem. Szerokie i płaskie podeszwy pomagają utrzymać pozycję. Podwyższony przód ma za zadanie w pewnym stopniu ochronić nasze obuwie przed przed-wczesnym zużyciem się materiału. W tym i wielu innych przypadkach głównie płacimy za jakość wykonania niż za samą markę która nie ma znaczenia.

Tenis – główne style gry

Wyróżniamy trzy główne rodzaje z których korzysta się podczas gry w tenisa ziemnego. Serwis jest uderzeniem mającym zainicjować akcję. Rozpoczynamy go podrzutem piłki w powietrze po czym, uderzeniem jej. Zazwyczaj od razu po osiągnięciu przez nią najwyższego punktu wyrzutu który wykonaliśmy i uderzamy na przekątną część kortu po stronie przeciwnika. Możemy go zagrać znad głowy lub od dołu. Na drugim miejscu stoi Forehand który jest uderzeniem piłki wewnętrzną stroną rakiety. Ponad to który rozpoczyna się z prawej strony dla zawodnika praworęcznego i z lewej dla tenisisty leworęcznego. Ostatnim zagraniem jest backhand. Uderzenie piłki polega na wykonaniu tego ruchu zewnętrzną stroną rakiety. Jest to uderzenie anatomicznie antagonistyczne do forehandu, czyli po prostu przeciwne do ruchu który wykonywany jest wewnętrzną stroną rakiety oraz kierunków jego zagrania. Ponieważ dla zawodników praworęcznych to zagranie rozpoczyna się z lewej strony a dla tenisistów leworęcznych z prawej strony ciała. Powyższe zagrania można oczywiście wykonywać zarówno jedną reką oraz drugą jak i oburącz.

Podsumowanie

Tenis jak widać po powyżej wspomnianych przeze mnie aspektach nie jest grą na pewno dla każdego. Aczkolwiek nie trzeba nastawiać się na nie wiadomo jak duże koszta jeżeli uprawiamy go rekreacyjnie. Jest to niesamowicie ciekawa i przede wszystkim zróżnicowana forma aktywności fizycznej, która pomaga nam się odstresować. Zapewnia nam także dużo rozrywki i ruchu.